Awards

Legion of Honor Recipients

* denotes Presidents
+ denotes Secretary / Treasurer
 

2015

Roger Hardbarger Ashville 4th of July Celebration
David Johnson Geneva Area Grape Jamboree
 

2014

Mike Spriggs* Ashville 4th of July Celebration
Dorcas Morrow+ Circleville Pumpkin Show
Kim Rippeth+ Wild Turkey Festival
Sam Hitchcock First Town Days
Neal Stephens Millersport Sweet Corn Festival
 

2013

Butch Lieb* Clyde Fair
Rob Febes Circleville Pumpkin Show
 

2012

Jim Shumway* Nelsonville Parade Of The Hills
Tom Dake, Jr. North Ridgeville Corn Festival
 

2011

Mickey A. Bache* Dennison Railroad Festival
Todd & Rachael Day Holmes County Antique Festival
Bernadine Butkowski North Ridgeville Corn Festival
Melody A. Bache Dennison Railroad Festival
 

2010

Dick & Fran Mason Tuscarawas County Italian American Festival
John Butkowski North Ridgeville Corn Festival
Paulette Weirich Oak Harbor Apple Festival
 

2009

Linda Ballou* Circleville Pumpkin Show
Ed Otte Millersport Sweetcorn Festival
Stephanie & Walter Moon Wellston Coal Festival
Betty Morrison Ashtabula Co. Covered Bridge Festival
 

2008

Judy Miller First Town Days
Norma Castanien Marion Popcorn Festival
Mary Ellen Mark Fall Festival of Leaves
 

2007

Marsha Mari Tuscarawas County Italian-American Festival
Kevin Schemrich Old Fashioned Days of Brunswick
Phillip Carpenter* Ohio Hills Folk Festival
 

2006

Georgianna Cool Holmes County Antique Festival
Kenneth & Marilyn Burgess New Straitsville Moonshine Festival
Donna Warner West Jefferson Ox Roast Festival
John Derrow Wellston Coal Festival
 

2005

Pam Akins Holmes County Antique Festival
Myra Jenkins Milan Melon Festival
Bryan Vidler North Ridgeville Corn Festival
Phyllis Hendrix* Marion Popcorn Festival
 

2004

Bill Fauth Ohio Tobacco Festival
Gary Boulet* Dalton Holidays Festival
Tony Stowe Geneva Area Grape Jamboree
Chuck Toole Ashville 4th of July Festival
 

2003

Thelma Stanley Bainbridge Fall Festival of Leaves
 

2002

Dick Jenkins* Milan Melon Festival
Tom Brenner Wellston Coal Festival
Bob Eldridge & Thelma Bergoch Geauga County Maple Festival
Jo-Ell Jacobson North Ridgeville Corn Festival
 

2001

Darwin Snyder Holmes County Antique Festival
Shirley Ratcliff Feast of the Flowering Moon
 

2000

Chuck Jackson* Ashville 4th of July Festival
Eldon Philips Marion Popcorn Festival
Bill Martin West Jefferson Ox Roast Festival
Rema Roberts New Straitsville Moonshine Festival
 

1999

Fred Stedman Old Car Club, Lancaster
Jean Stedman Old Car Club, Lancaster
 

1998

Marvin Thompson* Deercreek Dam Days
Tom Reichert Wellston Coal Festival
Russell Toole Ashville 4th of July Festival
Ken Burgess New Straitsville Moonshine Festival
 

1997

Pat Vaneck Geneva Area Grape Jamboree
Leona Meyer Reynoldsburg Tomato Festival
Mike Zahn Bucyrus Bratwurst Festival
 

1996

Alcy Haden Reynoldsburg Tomato Festival
 

1995

Ed Chinn* Jackson County Apple Festival
 

1994

Bill Welsh* Ashville 4th of July
June Gregg Fall Festival of Leaves
 

1993

John Stevens Ohio Gourd Show
Charolotte Zakowski Lorain International
 

1992

Wayne Rish* Bucyrus Bratwurst Festival
Bill Stedman Bellevue Cherry Festival
Dorothy Stedman Bellevue Cherry Festival
Wayne Trask Geauga County Maple Festival
 

1991

Ned Dresbach* Circleville Pumpkin Show
Sam Abrams
Roy Cox
Cecil Alexander* Millersport Sweet Corn Festival
Doris Weiss Milan Melon Festival
Roy Odenkirk*
Ned Harden* Circleville Pumpkin Show
Art Deal* Ashville 4th of July
Frances Glickert* Portsmouth River Days
Judith Williamson Fall Festival of Leaves
Charles Campbell* National Clayweek Festival
Louis Weiss* Milan Melon Festival
Al Cornelious* Ashville 4th of July
James Whitlatch Nelsonville Parade of the Hills
Tom Perry* Jackson County Apple Festival
Ray Lewis Utica Old Fashoned Ice Cream Festival
Herb Feakins* Vermillion Festival of Fish
George Myers* Ashville 4th of July
Ron Bush* Deercreek Dam Days
George Wolfe*
Clarence Radcliffe* Circleville Pumpkin Show
Eileen Hatfield Fall Festival of Leaves
Ron Keller* Millersport Sweet Corn Festival

President Award Recipients

 

2015

John Schwab Entertainment
Variety Attractions
1st Choice Portable Staging
 

2014

Sharon Gill Carey Fest
David Gill Carey Fest
 

2013

Ken Burgess Moonshine Festival
Holly Stockham London Strawberry Festival
 

2012

Nina Woolridge Lorain International Festival
Dave Johnson Geneva Area Grape Jamboree
 

2011

Melody Bache Dennison Railroad Festival
Rob Febes Circleville Pumpkin Show
 

2010

Judy Miller First Town Days
Charles (Chuck) Campbell National Clay Week Festival
 

2009

Kim Ortman Wellston Coal Festival
Marty Schumitsh North Ridgeville Corn Festival
 

2008

Rita Spicer Moonshine Festival
Ed Chinn Jackson County Apple Festival
 

2007

Thelma Stanley Bainbridge Fall Festival of Leaves
Bill Welsh Ashville 4th of July Celebration
 

2006

Donna Warner West Jefferson Ox Roast Festival
Gary Boulet Dalton Holidays Festival
 

2005

Dick Jenkins Milan Melon Festival
Myra Jenkins Milan Melon Festival
 

2004

Jean Stedman Lancaster Old Car Club Festival
Tom Perry Jackson Apple Festival
 

2003

Dolly Thompson Williamsport Deercreek Dam Days
Marvin Thompson Williamsport Deercreek Dam Days
 

2002

Ron Keller Millersport Sweet Corn Festival
June Gregg Bainbridge Fall Festival of Leaves
 

2001

Doris Weiss Milan Melon Festival
Ned Harden Circleville Pumpkin Show
 

2000

Eileen Hatfield Bainbridge Fall Festival of Leaves
Eldon Phillips Marion Pop Corn Festival